Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w celu promowania mądrych i wartych czytania książek oraz zachęcania młodego czytelnika do sięgania po nie.

Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego pisarza i poety Hansa Christiana Andersena. Pomysłodawczynią święta była Jella Lepman, założycielka IBBY.

Co roku inny kraj jest gospodarzem i ambasadorem tego dnia, zapraszając znanych artystów - pisarzy i plastyków, do stworzenia motta oraz plakatu. Polska była gospodarzem w roku 1980, a motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, natomiast plakat projektował Jerzy Czerniawski.

Tej wiosny do wspólnej zabawy zaprasza Litwa, zaś autorem plakatu i listu jest ilustrator i autor książek dla dzieci Kęstutis Kasparavičius.

  Biblioteka publiczna w ramach MDK dla Dzieci zaprosiła do siebie uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Koźminie Wlkp. wraz z wychowawcą, by przybliżyć im ideę tego dnia. Promocja czytelnictwa, bowiem nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. W czasie krótkiego spotkania dzieci wysłuchały utworów Ewy Szelburg-Zarembiny ze zbioru „Przez okrągły roczek” oraz baśni „Rybak i sosna”. Sylwetka tej powieściopisarki i poetki została zaprezentowana w związku ze 120 rocznicą urodzin przypadającą 10 kwietnia tego roku.