W dniach od 12 do 17 lipca w koźmińskiej bibliotece odbywały się zajęcia wakacyjne pt. „Jestem wolny – nałogom dziękuję”. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.

Dzieci przez tydzień brały udział w zajęciach o tematyce profilaktycznej. Pierwszy dzień poświęcony był rodzajom uzależnień, drugi dotyczył alternatywnych form spędzania wolnego czasu, w środę omawiana była biblioterapia. W czwartek odbył się konkurs plastyczny „Nie piję, nie biorę, nie palę”. Oprócz zajęć teoretycznych, dzieci spędzały aktywnie czas na placu zabaw, zwiedzały park, grały w kalambury i gry planszowe. Piątek był dniem podsumowującym, uczestnicy mogli sprawdzić swoje wiadomości z całego tygodnia w teście o uzależnieniach, omówione zostały plakaty konkursowe i rozdane nagrody. W sobotę na dzieci czekały warsztaty bębniarskie prowadzone przez terapeutę i muzyka Jana Pudłowskiego. Poprzedziła je rozmowa o uzależnieniach i konsekwencjach, które są z nimi związane. Pan Janek pracuje jako wychowawca z młodzieżą dotkniętą problemem uzależnień w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali kubki z napisem „Jestem wolny - nałogom dziękuję” oraz z logo naszej biblioteki.