Tydzień Bibliotek 2022

Od 8 do 15 maja obchodziliśmy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka – Świat w jednym miejscu”. Tydzień rozpoczęło święto Bibliotekarzy i Bibliotek a od poniedziałku zaczęły się różnorodne spotkania z dziećmi.

W pierwszy i drugi  dzień odwiedziły nas dzieci z przedszkola „Parkowe Skrzaty” w Koźminie Wlkp. Grupy „Różyczki” i „Jagódki” zapoznały się z księgozbiorem bibliotecznym, wzięły też udział w zajęciach plastycznych.

Głównym wydarzeniem Tygodnia Bibliotek był konkurs czytelniczy "Krasnoludki są na świecie" zorganizowany z okazji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej. Uczestnikami były dzieci z klas 4 szkół podstawowych z miasta i gminy Koźmin Wlkp. Uczniowie rozwiązywali test i recytowali wiersze pisarki. Po podliczeniu punktów przez jury w składzie: Elżbieta Rychlik, Krystyna Góral, Karolina Mączka:

I miejsce zajęła Iga Jarus ze SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

II miejsce zajął Tobiasz Pieniężny ze SP nr 3 w Koźminie Wlkp.

III miejsce zajął Franciszek Paterek ze SP w Mokronosie.

Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie gratulujemy a opiekunom dziękujemy za pracę włożoną w ich przygotowanie.

W czwartek gościliśmy klasę 3a ze SP nr 1 w Koźminie Wlkp. Spotkanie było połączeniem lekcji bibliotecznej i warsztatów plastycznych a tematem był Dzień Niezapominajki, który przypada 15 maja.

Piątkowe, słoneczne przedpołudnie było przeznaczone dla dzieci z koźmińskiego Klubu Malucha. W dziale dziecięcym maluszki oglądały kolorowe bajeczki.

Z kolei po południu odbyło się kolejne spotkanie Klubu Książki, z okazji Tygodnia Bibliotek dzieci obejrzały prezentację najładniejszych oddziałów dziecięcych w różnych bibliotekach świata oraz makiety niektórych z nich wykonane z klocków lego. Nawiązując do zbliżającego się Dnia Matki, wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej " Tajemny znak" pochodzącego z książki pt. "Po prostu mama". Na koniec dzieci malowały kwiaty dla mamy, używając nie tylko tradycyjnie pędzli, ale też patyczków kosmetycznych, rolek papieru czy butelek. Następne spotkanie już 27 maja.

W holu biblioteki można obejrzeć wystawę pokonkursową prac dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym „Krasnoludki są na świecie”.