Zwyczajowo, przed obchodami Dni Koźmina, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Macieja Bratborskiego, organizowany jest turniej Wiedzy o Ziemi Koźmińskiej. Organizatorami konkursu, jak co roku byli: Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego oraz koźmińska Biblioteka Publiczna. Finał gminny odbył się 31 maja w Szkole Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. Tematem tegorocznego, XXVI już konkursu wiedzy, były „Dzieje muzealnictwa w Koźminie”.

Do konkursu przystąpiło 30 uczniów ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy.

Uczestnicy w pierwszej części konkursu odpowiadali pisemnie na piętnaście pytań, w wyniku której  wyłoniono pięciu finalistów. Wiedzę i przygotowanie uczestników w tej części konkursu oceniała komisja złożona z członków TMKW, której przewodniczył Burmistrz Maciej Bratborski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Po przeprowadzeniu części ustnej finału komisja ogłosiła wyniki, które  przedstawiają się następująco:

I miejsce Iga Jarus,

II miejsce Matylda Nabzdyk,

III miejsce Sandra Kaczmarek,

IV miejsce Wojciech Bandyk,

V miejsce Bartosz Nowak.

Nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom i nauczycielom ich przygotowujących, wręczył Burmistrz Maciej Bratborski w asyście Marii Lewandowicz i Justyny Kląskały.

Podziękowania składam całej komisji konkursowej a szczególnie Paniom Marii Lewandowicz i Justynie Kląskała. Natomiast perfekcyjną organizację przebiegu konkursu zawdzięczamy Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 Jackowi Zawodnemu i Gronu Pedagogicznemu tej placówki. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu a uczestnikom gratuluję wysokiego poziomu wiedzy się w tak specyficznej tematyce dotyczącej historii naszego miasta.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Joachimiak - prezes TMKW