Promocja książki

W sobotę 24 czerwca 2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Koźminie Wlkp. odbyła się promocja książki autorstwa Jerzego Ziółkowskiego „Pieniądz zastępczy Koźmina i powiatu koźmińskiego 1914-1919”.

Spotkanie poprowadził kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej dr Michał Pietrowski. Powitał on przybyłych gości, wśród nich: Prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Przemysława Ziembę, Prezesa Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Krzysztofa Szafrana, Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Ostrowie Wielkopolskim Jerzego Sówkę, Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Macieja Bratborskiego, Prezesa Zarządu Banknoty Pamiątkowe Szymona Bereskę. Na spotkaniu byli obecni również przedstawiciele wielu instytucji i organizacji pozarządowych, członkowie Rodziny autora oraz przyjaciele.

Jerzy Ziółkowski jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie uzyskał tytuł magistra rehabilitacji. W tym zawodzie pracuje do dzisiaj. Z zamiłowania jest numizmatykiem, w szczególności interesuje go pieniądz zastępczy z lat I wojny światowej. W 2019 roku ukazała się pierwsza książka poświęcona temu tematowi: „Pieniądz zastępczy Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego 1914-1945”. Kolejna publikacja: „Ulubione baśnie mojego dzieciństwa”, oparta na zasłyszanych w dzieciństwie opowiadaniach, ukazała się w 2021 roku. Była dedykowana wnukom. W najnowszej książce „Pieniądz zastępczy Koźmina i powiatu koźmińskiego 1914-1919”, dedykowanej dzieciom, autor powrócił do tematu pieniądza zastępczego. Tego zagadnienia dotyczyła prelekcja, której mogli wysłuchać wszyscy obecni na sobotnim spotkaniu. W swoim wystąpieniu autor przybliżył pieniądze zastępcze w ówczesnym powiecie koźmińskim. Jednocześnie zachęcił do poszerzenia wiedzy na wspomniany temat. Czytelnicy sięgając do jego wydawnictwa, znajdą świetnie udokumentowane, interesujące wiadomości.

Zaproszeni goście gratulowali autorowi tak pięknego wydawnictwa, podkreślając rzetelność podawanych faktów. Zaangażowanie Jerzego Ziółkowskiego w działalność wydawniczą dotyczącą numizmatyki zostało nagrodzone Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którą w czasie sobotniego spotkania wręczył autorowi Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Przemysław Ziemba.

Na zakończenie spotkania Jerzy Ziółkowski wręczył gościom, przyjaciołom i rodzinie książki. Podczas poczęstunku był czas na wspólne rozmowy i uzyskanie autografu.

Organizatorami spotkania, poza autorem Jerzym Ziółkowskim, było Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. oraz Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp.

Foto: Michał Garsztka