Narodowe Czytanie

8 września, po raz kolejny nasza biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tym razem lekturą 12. odsłony tego wydarzenia była powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej – pisarki,  publicystki i działaczki społecznej, której powieści dają bogaty obraz życia społecznego epoki, panujących wówczas idei, wierzeń, rozterek i klęsk.

"Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu" -  to fragment krótkiej charakterystyki utworu, którą przedstawiła bibliotekarka Katarzyna Ziętkiewicz. Zgromadzona publiczność wysłuchała fragmentów powieści Orzeszkowej w interpretacji Grupy Teatralnej 10.50 działającej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. Obsadę tworzyli: Robert Idkowiak, Blanka Kuzia, Antoni Jankowski, Iga Kuzia, Antoni Idkowiak, Lena Humpa, Zosia Idkowiak oraz gościnnie Mieczysław Gryszka - aktor Teatru Seniora w Koźminie Wlkp.  Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej edycji i zapraszamy na kolejną w przyszłym roku.